Munkavédelem

full-image
full-image
full-image
full-image

Munkavédelmi szempontú előzetese vizsgálat:

A veszélyes munkaeszközök a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 21. § alkalmazásában veszélyesnek minősül, az a létesítmény, munkaeszköz, anyag/keverék, munkafolyamat, technológia (beleértve a fizikai, biológiai, kémiai kóroki tényezők expozíciójával járó tevékenységeket is), amelynél a munkavállalók egészsége, testi épsége, biztonsága megfelelő védelem hiányában károsító hatásnak lehet kitéve. A törvénynek ez a szakasza hivatkozik az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet 1/a. és 1/b. számú mellékleteire, ahol pontosan felsorolva, nevesítve vannak az ide tartozó gépek. Ezeknek a gépeknek az üzembehelyezésére akkor kerülhet sor, ha munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat keretében meggyőződtünk arról, hogy az megfelel az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges tárgyi, személyi, szervezési, munkakörnyezeti feltételeknek.

Ellenőrző vizsgálat:

A nem veszélyes munkaeszközök esetében az üzembehelyezésnek nem üzembe helyezés az elnevezése, hanem ellenőrző felülvizsgálat. Az ellenőrző felülvizsgálat a munkaeszköz szerelését követő, illetve az üzemeltetés megkezdését, valamint az új munkahelyen történő felállítást megelőző – az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos körülmények meglétét ellenőrző – vizsgálat. Természetesen ebben az esetben is szükséges megismételni a vizsgálatot.

Veszélyes gépek időszakos biztonsági vizsgálata:

A veszélyes gépeket nem elegendő üzembe helyezni, de annak ötévenkénti felülvizsgálatát is el kell végeznie az üzemeltetőnek, ha jogszabály, szabvány vagy az üzemeltetési dokumentáció ennél gyakoribb felülvizsgálati időszakot nem ír elő. Az időszakos biztonsági felülvizsgálatot – kivéve a veszélyes technológia esetét – szakirányú képzettséggel és munkavédelmi szakképzettséggel rendelkező személy (munkabiztonsági szaktevékenység) vagy külön jogszabályban erre feljogosított személy, illetve erre akkreditált intézmény végezheti.

Nem veszélyes gépek időszakos ellenőrző vizsgálata:

A nem veszélyes munkaeszközök esetén kötelező az időszakos ellenőrző felülvizsgálat. A felülvizsgálat gyakoriságát és módját a munkáltatónak írásban kell meghatározni, figyelemmel az üzemeltetés körülményeire, a munkaeszközt érintő szabványokban foglaltakra és a gyártó által összeállított használati utasítás, üzemeltetési, karbantartási dokumentáció előírásaira. A leghosszabb felülvizsgálati időszak nem haladhatja meg az öt évet. A felülvizsgálat személyi feltétele, hogy olyan személy végezze el, aki az adott gép kezelésével kapcsolatban megfelelő szakmai képesítéssel és tapasztalattal rendelkezik.

Gépek CE megfeleltetése (megfelelőségi nyilatkozat átalakítás/gyártás esetén)

5600 Békéscsaba
- Országos lefedettség